טריוויה

מהו הרמדאן?

הרמדאן החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי. בחודש זה מחויבים המוסלמים לצום במשך שעות היום. חודש הרמאדן הוא החודש בו התגלה ספר הקוראן.

קונקורד, מה זה?

קונקורד הוא שמו של מטוס נוסעים על קולי אשר פותח ע"י אנגליה וצרפת בשנות השישים. הקונקורד היה פעיל בין השנים 1976 – 2003.

מיהו אונסק"ו?

אונסקו הוא ארגון של האו"ם אשר פועל בתחומי החינוך, המדע והתרבות. הארגון נוסד בשנת 1945 מתוך מטרה להעביר למדינות העולם ערכים חשובים כגון זכות האדם וחירותו, שלטון החוק ועוד..

גרין פיס, מיהו?

הגרין פיס הינו ארגון בינלאומי ללא כוונות רווח, הלוחם ולא בדרך של אלימות, להגנה על שימור הטבע והסביבה.

מהו פרס ישראל?

פרס ישראל הוא הפרס היוקרתי ביותר הניתן על ידי המדינה במגוון רחב של תחומים כגון: ספרות, משחק, אומנות ועוד... הפרס מחולק בדרך כלל ביום העצמאות והענקתו החלה כבר בשנת 1953.

מהו אחוז החסימה?

אחוז החסימה הוא מונח המציין את אחוז המצביעים המינימאלי המאפשר למפלגה כלשהי לשלוח נציג מטעמה לכנסת.

מהו משפט הקופים?

משפט הקופים התקיים בשנת 1925 במדינת טנסי שבארצות הברית. המשפט עסק במאבק על הדרך בה יש ללמד את מוצא האדם בבית הספר. הויכוח נסב בין הדתיים אשר האמינו בבריאת העולם כפי שהיא בתנ"ך, לבין החילונים שצידדו בתורתו של דרווין.

מהו פרס ישראל?

פרס ישראל הוא הפרס היוקרתי ביותר הניתן על ידי המדינה במגוון רחב של תחומים כגון: ספרות, משחק, אומנות ועוד... הפרס מחולק בדרך כלל ביום העצמאות והענקתו החלה כבר בשנת 1953.

מהו פרסונה נון גרטה?

פרסונה נון גרטה הוא ביטוי אשר מקורו בשפה הלטינית ומשמעותו "אישיות לא רצויה". למרות שהביטוי ישן מאוד, עדיין משתמשים בו לא מעט בתקשורת הכתובה והאלקטרונית.

מדמואזל, מיהי?

מדמואזל הוא כינוי הניתן בצרפת לעלמה צעירה ולא נשואה. המונח מדמואזל לקוח מן השפה הצרפתית, ופירושו הגברת הקטנה או הילדה שלי.

ג'ימבורי, מהו?

ג'ימבורי במקור הוא השם שניתן לכינוס מחנאי בין לאומי של תנועת הצופים. כיום הפך הביטוי ג'ימבורי לשם כולל למשחקי תנועה והתעמלות של פעוטים בשילוב כלי עזר כגון מזרונים, נדנדות קטנות, גשרונים ועוד..

מהו מדד דאו ג'ונס?

מדד דאו ג'ונס הוא מדד המורכב משלושים מניות תעשייתיות המייצגות את הבורסה של ניו יורק. דאו ג'ונס הוא שמה של חברה ציבורית אמריקאית אשר עסקה בעיקר בהוצאה לאור של עיתונים ומידע כלכלי.

מי היה סלאח א-דין?

סאלח א-דין היה מצביא ושליט מוסלמי אשר הכה את ממלכת הצלבנים הראשונה בארץ ישראל. צלאח א-דין היה ידוע ומוערך על מנהיגותו והצלחותיו הצבאיות. צאלח נחשב גם לאדם בעל טבע רחמני.

מהו אולימפוס?

אולמיפוס הוא שמו של ההר הגבוה ביותר ביוון. על פי האמונה של היוונים הקדמונים, היה האולימפוס משכנם של האלים.

מהו פשיזם?

פשיזם היא צורת שלטון דיקטטורית ורודנית מאמינה כי טובת המדינה קודמת לטובת הפרט. זרעי הפאשיזם התחילו בעיקר באיטליה בתקופת שלטונו של מוסוליני.

מיהי ברטה הגדולה?

ברטה הגדולה או ברטה השמנה, היה כינוי לתותח גרמני ארוך טווח אשר היה בשימוש צבא גרמניה בימי מלחמת העולם הראשונה. ממדיו של התותח היו גדולים במיוחד ומכאן גם ניתן לו הכינוי ברטה הגדולה/שמנה.

מהו הספיטפייר?

הספיטפייר הוא שמו של מטוס קרב מתוצרת בריטניה אשר הגן עליה במלחמת העולם השנייה. תרגום השם מאנגלית הוא "יורק האש".

מי היה אטלס?

אטלס הינו דמות מן המיתולוגיה היוונית, אשר על פי האמונה נאלץ לשאת את כל העולם על גבו, אטלס נענש על ידי זאוס בשל לחימתו לצד הטיטאנים כנגד אלי האולימפוס.

טומי גאן, מהו?

טומי גאן הוא שם החיבה של תת המקלע תומפסון מימי מלחמת העולם השנייה. טומיגן נחשב לאחד מתתי המקלע המוצלחים ביותר שהיו באותה תקופה ופיתוחו החל כבר בשנת 1916.

מי כונה שמש העמים?

שמש העמים היה כינויו של סטאלין, מדינאי סובייטי והשליט השני של ברית המועצות. נחשב עד היום לעריץ אשר השליט משטר אכזרי ונוקשה ומואשם במותם של מיליוני אדם. סטלין הנהיג את ארצו בניצחון על הנאצים.

מיהם פיתום ורעמסס?

פיתום ורעמסס המוזכירם בספר שמות, הם שני ערי מסכנות אשר בנו העברים במצרים העתיקה. יש המשערים שאת הערים פיתום - רעמסס בנה פרעה רעמסס השני, אשר בימיו התקיימה יציאת מצרים.

יהודה איש קריות, מי היה?

יהודה איש קריות היה תלמידו של ישו ואחד מבין שנים עשר השליחים אשר מוזכרים בברית החדשה. הוא בגד בישו ומסר אותו לידי השלטונות הרומאיים. כיום משתמשים בשמו "יהודה איש קריות" כמילה נרדפת לבגידה ומעילה באמון.

מי היה סלאח א-דין?

סאלח א-דין היה מצביא ושליט מוסלמי אשר הכה את ממלכת הצלבנים הראשונה בארץ ישראל. צלאח א-דין היה ידוע ומוערך על מנהיגותו והצלחותיו הצבאיות. צאלח נחשב גם לאדם בעל טבע רחמני.

מהי מלחמת מאה השנים?

מלחמת מאה השנים בין אנגליה וצרפת התרחשה לסירוגין בין השנים 1338 – 1453. המלחמה התרחשה על אדמתה של צרפת והיא החלה על רקע סכסוכים בנושאים טריטוריאליים.

מי היה לורנס איש ערב?

לורנס איש ערב היה קצין בריטי אשר נטל חלק מרכזי במרד הערבי כנגד האימפריה העותמנית בשנת 1916. הוא נפטר בשנת 1935 ונחשב עד היום לגיבור לאומי בבריטניה ובארצות ערב.

מיהו הקיבוץ הגדול ביותר בישראל?

הקיבוץ הגדול ביותר בישראל הוא גבעת ברנר הנמצא ליד העיר רחובות. הקיבוץ מונה כ 1500 איש והוא נקרא על שם הסופר יוסף חיים ברנר.

קופקבאנה, מהו?

קופקבנה הוא שמו של חוף הים המפורסם הנמצא באזור הדרומי של ריו דה ז'נרו שבברזיל. החוף נמצא בסמוך לשכונה הקרויה קופקבאנה. החוף ידוע בחול הלבן והעדין שבו.

בניין האמפיייר סטייט, מהו?

בניין האמפייר סטייט הוא גורד שחקים הנמצא בשדרה החמישית במנהטן שבארצות הברית. הבניין מונה מאה ושתים קומות וגובהו יחד עם התורן המתנוסס בקצהו, הוא 436 מטר. בנין האמפייר סטייט בילדינג נבנה בשנת 1930 .

מהם מים טריטוריאליים?

מים טריטוריאליים הם התחום הימי המשתרע במקביל לקו חוף של מדינה והם נחשבים כחלק מאותה מדינה. בתוך תחומי מים אלו שמורות למדינה כל זכויותיה הריבוניות והשיפוטיות.

מהו האטנה?

האטנה הינו הר הגעש הגבוה ביותר. ההר נמצא באירופה על חופה של סיציליה. גובהו של הר אתנה מוערך בכ 3343 מטר. למרות היותו הר געש פעיל, עדיין גרים סביבו לא מעט כפרים.

מהי המדינה הקטנה ביותר בארצות הברית?

המדינה הקטנה ביותר בארצות הברית היא רוד איילנד והיא נמצאת בצפון מזרח ארצות הברית. בירתה של רוד איילנד היא העיר פרובידנס.

מהו האוורסט?

אוורסט הוא שמו של ההר הגבוה ביותר בעולם. הר האוורסט נמצא על גבול טיבט ונפאל. הר האוורסט נקרא על שמו של המודד הראשי של הודו שמעולם לא צפה על ההר ואף לא ביקר בו.

מהו הנהר הארוך ביותר בדרום אמריקה?

הנהר הארוך ביותר בדרום אמריקה הוא נהר האמזונס. שטח האגן של הנהר משתרע בתוך תחומי שבע ארצות בדרום אמריקה ואורכו הוא כשבעה מיליון קילומטר מרובע.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן